EN İYİ SEO URL YAPISI Ocak 9, 2023

En İyi SEO URL Yapısı

İyi bir SEO URL Yapısının nasıl oluşturulacağına ilişkin en iyi uygulamalara dalmadan önce, temel bilgilerle başlayalım ve bir URL’nin ne olduğunu ve neye ayrıldığını açıklayalım.

URL terimi, Tekdüzen Kaynak Bulucu’nun kısaltmasıdır ve belirli bir web sitesine erişmek için girdiğiniz adrestir.

SEO URL

Optimize edilmiş bir SEO URL’sine sahip olmak, web sitenizin hiyerarşisini böldüğü ve her sayfanın içeriğini netleştirdiği için siteyi görüntüleyenleriniz için önemlidir. Web sitenizin sıralaması için de önemlidir çünkü sayfalarınızın yapısını kullanıcılara açıkladığı gibi arama motoru algoritmalarına da netleştirir.

URL Yapısı

Aşağıdaki resimde, yaygın olarak kullanılan yaygın bir URL yapısı türüdür.

URL Structure

Tüm web sitelerinin aynı URL yapısını izlemesi gerekmez. Web sitesinin türüne ve ihtiyaçlarına bağlıdır. Örneğin, bir blog, bir devlet web sitesinden veya bir e-ticaret web sitesinden farklı bir yapı kullanabilir.

SEO URL Yapısı Nasıl Oluşturulur?

Daha iyi kullanıcı deneyimi ve Arama Motoru Sonuçlarında daha iyi sıralama için web sitenizin URL yapısını optimize etmek amacıyla kullanabileceğiniz birkaç uygulama vardır.
Şimdi uygulayabileceğiniz bu uygulamalardan bazılarına göz atalım:

İyi URL Yapısı

Yukarıda belirttiğimiz gibi, SEO URL yapısı web sitenizin amacına bağlıdır. Ancak basit, mantıklı, kolay anlaşılır ve web sitenizin sayfaları arasındaki ilişkiyi netleştiren bir yapı kullanmak en iyi taktiktir.

https Protokolünü kullanın

Köprü Metni Aktarım Protokolü Güvenli, HTTPS, S güvenli anlamına gelir. Bu, kullanıcılarınız arasında güven uyandıracak ve web sitenize daha fazla güvenilirlik kazandıracaktır.

Alt etki alanını gizle (www)

Sadece adres çubuğunda daha fazla yer kaplıyor ve modası geçmiş görünüyor. www öneki olmadan, URL yapınız daha düzenli görünür ve alan adınıza daha fazla önem verir.

Optimum URL Uzunluğu

URL’nizi çok uzun veya çok kısa yapmamaya dikkat etmelisiniz. Optimum URL uzunluğu 50 ile 60 karakter arasındadır. Basit ve net tutun.

Anahtar Kelimeleri Kullan

Odak anahtar kelimesinin sayfanızın veya gönderinizin URL’sinde yer alması kesinlikle önemlidir. Anahtar kelimeyi URL’ye rastgele doldurmadığınızdan emin olun, anlamlı görünmesini sağlayın.

ASCII Olmayan Karakterleri ve Büyük Harfleri İçermeyin

282 / 5,000
Translation results
Translation result

star_border
Büyük harfler ve À È Ì 网络  gibi ASCII olmayan karakterlerin SEO URL’nize dahil edilmemesi gerekir. Bu nedenle, web siteniz İngilizce değilse ve kullandığınız dilde ASCII olmayan karakterler varsa, odak anahtar sözcüğü bu karakterleri içerse bile bunları kullanmayın.

Ayırıcı Olarak Tire (-) Kullanın

Sayfa bağlantınızdaki kelimeleri ayırmak için tire (-) kullanın. URL’ler kelimeler arasında boşluk bırakmaz ve alt çizgi söz konusu olamaz! Kısa çizgiler, Google Algoritmaları ve okuyucularınız için de en basit ve en net yoldur.
Aşağıdaki farkı kendiniz görün:

http://best4seo.com/en/our-services/seo-services/
http://best4seo.com/en/ourservices/seoservices/
http://best4seo.com/en/our_services/seo_services/

Durdurma Sözcüklerini Kaldır

URL’nizi daha okunabilir hale getirmek için an, a, ve, veya, on, of… vb. gibi durdurma sözcüklerini URL’nizden kaldırın. Yalnızca URL’nizi gereksiz yere daha uzun ve daha az net hale getirirler.

Yönlendirme Bağlantıları

URL’yi daha çok bir SEO URL yapısı yapmak için düzenlerseniz, bozuk bağlantıların görünmediğinden emin olmak ve ünlü 404 Hata Sayfasını görmek için kalıcı yönlendirmeler eklemelisiniz.
Bir kullanıcı sayfanızın eski URL’sine tıkladığında yenisine yönlendirilmesi için bir 301 yönlendirmesi ekleyin. Bazı SEO eklentilerine göz atabilirsiniz, bunlar genellikle yeniden yönlendirme konusunda size yardımcı olan araçlar içerir. Ancak, SEO için kötü olan web sitenizin hızını yavaşlattığı için, yeniden yönlendirme bağlantılarıyla aşırıya kaçmayın.

Sayıları Yazın

Bunu her zaman yapmak zorunda değilsin. Alan adımıza bakın, örneğin best4seo.com, içinde bir numara var. Sorun değil çünkü alınabilecek bazı önlemler var.
Örneğin, bir sayı biraz karışıklığa neden olacaksa, ya heceleyin ya da hecelenmiş versiyonun alan adını da satın alın. Bu şekilde, kullanıcılar alan adınızı karıştırsalar bile, örneğin Best 4 SEO veya Best For SEO, web sitenize yönlendirileceklerini garanti edersiniz.

İnsanlar Tarafından Okunabilir

SEO URL’si kolay anlaşılır olmalı ve bir araya getirilmiş zor karakterler içermemelidir. Ortalama bir insanın anlayabileceği kadar basit olmalıdır.

URL’yi Başlıkla Eşleştirin

Başka bir deyişle, sayfa içeriğinizin ne hakkında olacağını ifade ederken URL’nin kesin olmasına izin verin.

SEO URL’sinde YAPILMAMASI GEREKENLER

Bir SEO URL yapısı oluşturmak için YAPILACAKLARI ele aldıktan sonra, YAPILMAYACAKLARI tartışmanın zamanı geldi.

  • Karmaşık URL’ler Oluşturun: Hiçbir anlam ifade etmeyen karmaşık URL’ler, kullanıcıya sayfanızın neden bahsettiği hakkında fikir vermez ve bu da web sitenizi olumsuz etkiler.
  • Kanonik Etiketi Yoksayın: Bu etiketler, biri ”Ana” sayfa olan yinelenen sayfalarınız olduğunda arama motorlarına bildirir.
  • Birden Çok Ana Sayfa URL’sine Sahip Olun: Birçok web geliştiricisi, ana sayfaya bir bağlantı olması gerektiği gerçeğini görmezden gelir. Birden çok varsa, bu sorunu çözmek için 301 yönlendirmelerini kullanabilirsiniz.
  • Durdurma Sözcükleri Kullanın: Durdurma sözcüğü (the, is, a, an veya, and…) anahtar kelimenizin bir parçası olsa bile, bunları sayfalarınızın URL’lerinde aşırı derecede kullanmamalısınız. Arama motorları zaten bu kelimeleri dikkate almadığı için gereksizdir.
  • Çok Yönlendirmeye Sahip Olun: 301 yönlendirmelerini yalnızca URL’yi değiştirmek veya içeriği yeni bir sayfaya taşımak gibi gerektiğinde kullanın. Geçersiz bir sayfaya yönlendirme veya aynı sayfa için bir dizi yönlendirme yaptırma gibi yönlendirmelerde aşırıya kaçmadığınızdan emin olun, bu siteniz için kötüdür.
  • Anahtar Kelimelerle Aşırıya kaçma: Bu anahtar kelimeleri sıralamak için bir URL’nin içine anahtar kelimeler doldurmayın. URL daha az kullanıcı dostu görüneceği için yarardan çok zararı olacaktır.

SEO URL’leri 2022’de Hala Önemli mi?

Kesin cevap evet, bir SEO URL’sine sahip olmak, web sitenizi tararken Google botları için kesinlikle önemlidir.

Hiç anlam ifade etmeyen bir URL gördünüz mü?

Örneğin, önce web sitesinin alan adını ve ardından birbirine yapışmış bir grup karakteri içerir.

Bu sadece çirkin görünmekle kalmaz, aynı zamanda sayfanızdaki içeriği bozar ve kullanıcıların kafasını karıştırır.

Arama Motorları, kullanıcı deneyimini çok önemser ve evet, her kullanıcının belirli bir web sitesine erişirken sahip olduğu memnuniyet düzeyini analiz edebilirler.

SEO dostu olmayan bir URL, kullanıcı memnuniyetini azaltacak ve sonuçta web sitenizin sıralamasına zarar verecektir.

Son birkaç yılda arama motorları, insan kullanıcı deneyiminin giderek daha fazla farkına vardı ve çevrimiçi web sitelerinin SEO uygulamalarını buna göre değerlendirmek için algoritmalar kullanıyor.

SEO URL’si: Sonuç

Bunlar, web sitenizdeki sayfalar veya makaleler için SEO dostu bir URL yapısı geliştirirken akılda tutulması gereken en önemli on şeydi. Web sitenizin işlevi en önemli husus olduğundan, seçtiğiniz yapının kararla ilgisi yoktur.

Ancak bu 10 en iyi uygulamayı takip ederseniz, arama motorları için optimize edilmiş bir URL’ye sahip olacaksınız ve arama sonuçlarında size daha yüksek bir sıralama kazandıracak.

SEO URL STRUCTURE

SEO URL Yapısı SSS

301 yönlendirmeleri nedir?

SEO URL’sindeki bir şey değiştiğinde, 301 yönlendirmesi kullanmadığınız sürece o sayfa kullanıcılar tarafından bulunmayacaktır. Bu, kullanıcıların yeni sayfanıza erişebilmesi için eski sayfa URL’sini yeni sayfa URL’sine gidecek şekilde ayarlamanız gerektiği anlamına gelir.

En iyi SEO URL yapısı nedir?

En iyi SEO URL yapısı, tek bir anahtar kelime içerirken sayfa içeriğinin ne hakkında olacağını açıklayan ve tüm kullanıcılar için basit ve anlaşılır olan kronolojik, kısa ama bilgilendirici bir URL’dir.

Bir SEO URL’sine sahip olmak önemli mi?

Evet, SEO için iyi bir URL’ye sahip olmak, hem ziyaretçilere hem de arama motorlarına web sitenizin içeriğinin ne hakkında olacağını netleştirdiği için hala çok önemlidir.

404 hatası nedir ve nasıl düzeltilir?

Bir sayfanın URL’sini değiştirdiğinizde veya içeriğinizi başka bir sayfaya taşıdığınızda ve insanlar o eski bağlantıya tıkladığında ”404 Sayfa Bulunamadı” hatası çıkıyor. Bu sorunu çözmek için, arama motorunun bu yeni bağlantının eskisinin içeriğine sahip olduğunu anlaması ve okuyucuları otomatik olarak yeni geçerli sayfaya yönlendirmesi için bir 301 yönlendirmesi kullanmalısınız.

İyi bir SEO URL örneği nedir?

İşte web sitemizden bir örnek http://best4seo.com/en/our-services/arabic-seo. İlk olarak, web sitesinin güvenli olduğu ve kullanıcıların verilerini koruduğu anlamına gelen HTTPS protokolüne sahiptir. Ardından alan adımız gelir. Bundan sonra sayfanın hangi dilde olacağı, çünkü sitemiz üç farklı dilde sunulmaktadır. Ardından sayfanın üst kategorisi olan ”Hizmetlerimiz” URL başlığı gelir, ardından buradaki odak konu olan kalıcı bağlantı gelir, bu durumda ”hizmetlerimizin” bir parçası olan Arapça SEO’dan bahsediyoruz. .

Bağlantı çiftliği nedir?

World Wide Web’de, bir bağlantı grubu, SEO sıralamalarını yükseltmek amacıyla tümü gruptaki diğer web sitelerine bağlanan herhangi bir web sitesi grubudur. Bu hiper bağlantıların amacı, üye web sitelerine daha fazla trafik çekmektir.

Tags: SEO SEO Eğitimi SEO URL SEO URL Yapısı

gülistan ekinci

Gülistan Ekinci is a talented backlink expert who has been working for Best 4 SEO since 2020. In her role, she is responsible for securing high-quality backlinks for the company's clients, helping to improve their search engine rankings and visibility online. With a deep understanding of search engine optimization techniques and a keen eye for detail, Gülistan has proven herself to be a valuable asset to the Best 4 SEO team. Her commitment to delivering results for clients and her passion for staying up-to-date with the latest industry developments have helped her to excel in her role and establish herself as a leader in the field of backlink management.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir